Otyłość i ból

Wprowadzenie do otyłości i bólu
Obecnie pojawia się silny związek między otyłością a bólem. Badania pokazują, że otyłych ludzi są znacznie bardziej narażone na światło do intensywnego bólu w wielu częściach ciała. Naukowcy nie rozumieją dokładnie, jak i dlaczego otyłość powoduje ból, ale jest oczywiste, że utrata masy ciała może pomóc zmniejszyć ból i poprawić jakość życia u otyłych pacjentów.

Ból
Większość ludzi byłaby zaznajomiona z dyskomfortu i nieprzyjemne uczucie bólu. Jest to zwykle spowodowane przez rzeczywiste uszkodzenie tkanek organizmu. Ból jest objawem, który jest postrzegany w wielu różnych chorobach i może się różnić w ciężkość. Na przykład, ból może przerwać codzienne czynności lub spowodować ciężką niepełnosprawność. Ostry ból jest odpowiedzią na negatywne zmiany w organizmie, czasami spowodowane przez operację, uraz lub choroby. Ból może rozpocząć się nagle, ale zwykle nie trwa dłużej niż 3 miesiące.

Przewlekły ból trwa znacznie dłużej, niż można by oczekiwać, biorąc pod uwagę pierwotne obrażenia. Niektóre choroby przewlekłe są znane pogorszyć objawy bólu. Należą do nich Reumatoidalne zapalenie stawów, Migreny, fibromialgii i nefropatii cukrzycowej. Osoby emocjonalne i psychiczne samopoczucie może również wpływać na ich doświadczenie bólu. Na przykład, depresja i lęk może narażać osobę na ryzyko rozwoju bólu i zintensyfikować swoje doświadczenie bólu.

Wśród pracowników służby zdrowia, całościowy model bólu jest używany do oceny i leczenia. Ponieważ ból jest złożonym stanem, fizyczne, emocjonalne, poznawcze, społeczne i duchowe aspekty bólu powinny być brane pod uwagę.

Otyłość
Osoba zostanie zdiagnozowana z otyłością, jeśli mają wskaźnik masy ciała (BMI) ponad 30. BMI to obliczenie, które uwzględnia wysokość i wagę osoby. Otyłych pacjentów mają nadmiar tkanki tłuszczowej, które narażają je na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby serca, niektóre nowotwory, zapalenie stawów i zaburzenia snu. Otyłość może również negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości, a także na ich samopoczucie seksualne i społeczne.

Otyłość jest poważnym problemem dla zdrowia publicznego, ponieważ wskaźniki choroby gwałtownie rosną. Tak jest w Australii, jak i wielu innych krajach rozwiniętych. W 2000, około jednego na pięć Australijczyków w wieku 25 lat był otyłych. Wiele więcej są nadwagą, i ryzyko staje się otyłych bez właściwego zarządzania wagi. Odnosi się to również do kwartału australijskich dzieci, które są albo nadwagą lub otyłych.

Zależność między otyłością a bólem
Naukowcy od dawna sądzili, że otyłość zwiększyła doświadczenie bólu. Jednak ostatnie badania dostarczyli dowodów na związek między bólem i otyłością. Oznacza to, że pracownicy służby zdrowia będą musieli rozważyć leczenie bólu, gdy są one leczenia pacjentów otyłości.

Badania w USA wykazały, że umiarkowanie otyłych pacjentów były 76% bardziej narażone na ból, że ich niewaga lub normalnych odpowiedników wagi. Poważnie otyłych pacjentów były jeszcze większe ryzyko zgłaszania bólu. Obie grupy pacjentów otyłych były bardziej narażone na ból w kilku obszarach ciała.
Otyłość związana jest z bólem kolana, chorobą zwyrodnieniową stawów (OA), bólem pleców (LBP) i ogólnym bólem mięśniowo-szkieletowym. Przenoszenie nadmiaru masy ciała może powodować te dolegliwości bólowe poprzez wywieranie nacisku na stawy i tkanki.

Zarządzanie bólem u osób otyłych
Zmniejszenie bólu może znacznie poprawić jakość życia otyłych pacjentów. Jednak, ból może być trudne i skomplikowane w leczeniu. Często leczenie będzie długotrwałe, ale może prowadzić tylko do bardzo stopniowej poprawy.

Po dokonaniu oceny, ból może być zarządzany najpierw poprzez zmiany stylu życia. Należą do nich zmniejszenie masy ciała, ćwiczenia, poznawcze terapii behawioralnej (CBT) i relaksu. Jeśli to nie powiedzie się, to leki lub bardziej inwazyjne terapie mogą być również stosowane.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz „leczenie przewlekłego bólu nienowotworowego.”

Leczenie otyłości
Utrata masy ciała jest prawdopodobne, aby zmniejszyć objawy bólu u otyłych pacjentów. Otyłość może być traktowana przy użyciu wielu różnych podejść. Zmiany stylu życia mogą obejmować zdrowe odżywianie, zmniejszenie spożycia alkoholu i zwiększenie ćwiczeń. Mogą być również przepisywane programy wymiany posiłków, leki lub terapia. Operacja odchudzania jest zazwyczaj uważany tylko za ostateczności, gdy wszystkie inne podejścia nie powiodło się.

Leave a Comment