Komfort jedzenia

Wprowadzenie do komfortu jedzenia
Często, gdy jedzenie jest spożywane, to nie tylko dla zawartości odżywczej lub do uspokoić głód, ale także ze względów społecznych i psychologicznych. Jedzenie posiłku może zmienić nastrój i predyspozycje emocjonalne. W ogóle, zmniejsza podniecenie i drażliwość przy jednoczesnym zwiększeniu spokoju. Efekt ten zależy od wielkości posiłku i składu jest blisko tego, co chcesz, co jest używane do, i co trzeba. Komfort jedzenia to sposób, w jaki ludzie radzą sobie ze stresem, lękiem, nudą, samotnością lub nieszczęśliwością. Żywność komfort to produkty, które wywołują psychicznie wygodny i przyjemny stan, gdy są spożywane.

Style jedzenia
Istnieje wiele stylów jedzenia:

Powściągliwe jedzenie (dieta): świadome ograniczanie spożycia pokarmu i kalorii jako sposobu kontrolowania masy ciała;
Restrykcyjne/przejadanie się: przewlekła dieta wywołuje uczucie głodu i depracji, prowadząc do epizodów przejadania się i przyrostu masy ciała;
Emocjonalne jedzenie (komfort jedzenia): jedzenie w odpowiedzi na negatywne Stany, takie jak depresja lub samotność;
Jedzenie zewnętrzne: zwiększone odżywianie ze względu na bodźce zewnętrzne, takie jak widzenie, pachnące lub degustacyjne jedzenie;
Przekąski/wypas: spożywanie wysokiej energii żywności i napojów między posiłkami, a czasami zastępując posiłki.

Rodzaje żywności komfort
Komfort Eatingpowszechnie uznawane żywności komfort obejmują wysoki cukier, sól lub tłuszcz żywności, takich jak czekolada, chipsy ziemniaczane, napoje bezalkoholowe i przekąski. Jednak nie są to jedyne pokarmy spożywane dla wygody. Płeć i wiek mogą wpływać na to, co ludzie wybierają dla komfortu jedzenia. W ogóle, Mężczyźni wolą ciepłe, obfite posiłek związanych komfort żywności, takich jak stek lub zapiekanek; może to w części być związane z nimi są przyzwyczajeni do posiłków przygotowane dla nich. Z drugiej strony, kobiety, które zwykle przygotowują posiłki, a nie mają posiłki przygotowane dla nich ogólnie wolą przekąskę związanych z komfortu żywności, takich jak czekolada i lody. Młodsi ludzie wolą słodsze lub bardziej słona przekąskę żywności, podczas gdy starsi ludzie wolą posiłek związanych z żywnością.

To, co wolisz jeść, może wpływać na kontekst społeczny, identyfikację społeczną i uwarunkowane reakcje. Na przykład, czekolada jest atrakcyjna nie tylko dlatego, że smakuje dobrze, ale także dlatego, że przywołuje pozytywne połączenie z otrzymywania czekolady jako dziecko jako prezenty lub nagrody.

Sygnały środowiskowe mogą powodować, że ludzie jedzą nawet wtedy, gdy nie są głodni. Jest to powszechne i oczekiwane w niektórych przypadkach, takich jak obiad stron. Pomyśl o pójściem do kina i zakupie dużej wanny popcorn, lub jeść obiad tylko dlatego, że jest w porze lunchu.

Spożywanie napojów bezalkoholowych jest związane z bardziej emocjonalnym i zewnętrznym jedzeniem. Generalnie, Ci, którzy piją napoje bezalkoholowe mają niższe wykształcenie, niższe dochody, mniej zdrowy styl życia, jeść więcej cukru, i ćwiczenia mniej.

Jedzenie mózgu
Jedzenie, gdy głodny jest zarówno przyjemne i satysfakcjonujące, wpływ w mózgu pośrednikami neuroprzekaźników (dopaminy, opioidy i benzodiazepiny). Dopamina wpływa na ile chcesz jeść, podczas gdy opioidy i benzodiazepiny wpływają na to, jak bardzo lubisz to, co jesz. Układ neuroprzekaźnika opioidowego jest również zaangażowany w sposób reagowania na stres i pobudzenie. Jest to szczególnie widoczne u niemowląt: dając słodkie i tłustej żywności (w tym mleko) dla niemowląt będzie ukoić ich płacz i inne oznaki niepokoju.

Kojący wpływ słodkich pokarmów zależy od smaku, a nie od zawartości cukru. Sztucznie słodzone żywności będzie działać tak jak również wysokiej żywności cukru. Jak się starzeć, Twój nastrój staje się mniej dotkniętych słodkich pokarmów, chociaż wiele osób nadal wolą czekolady i innych słodkich pokarmów komfort. Jednak im więcej jesz słodkich i tłustych pokarmów dla komfortu, tym mniej Cię pocieszać. Wielokrotnie jeść wiele z tych pokarmów downreguluje szlaków neuroprzekaźników (tj. więcej wysiłku jest potrzebne do osiągnięcia tego samego efektu). Z tego powodu, osób otyłych uzyskać mniej przyjemności z tej samej ilości żywności komfort jak nie otyłych ludzi.

Zagadnienia psychologiczne
Ludzie komfort jeść cały czas. Ile jedzą dla komfortu zależy od wielu czynników, w tym płeć, waga, problemy psychologiczne i stan emocjonalny.

Stres
Komfort Eatingegzaminy studenckie, zajęty środowisk pracy, i skaliste życie domu może wszystko miejsce stresu na osobę. Niski dochód wiąże się również z wysokim przewlekłym stresem. W sytuacji stresowych, czynniki, które normalnie mówią, że nie jeść (takich jak brak apetytu) wydają się być ignorowane. W szczególności, ludzie, którzy powstrzymują ich diety wydają się jeść więcej, gdy podkreślił, nawet jeśli jedzenie smakuje źle. Zazwyczaj, jeśli są zestresowani, dieta będzie mniej zdrowe i zawierają więcej tłuszczu, cukru i całkowitej energii.

Leave a Comment